Loft w salonie – inspiracje

Loft w salonie – inspiracje

Loftowy styl w Twoich czterech ścianach 

Styl loftowy święci triumfy już od wielu sezonów. Jego popularność można wiązać z pewnością z faktem, że coraz więcej przestrzeni poprzemysłowych w dużych miastach zyskuje nowe życie. Stare papiernie, browary, gorzelnie, fabryki i inne tego typu budynki są pieczołowicie odnawiane i przeobrażane w mieszkania albo przestrzeń użytkową. Ponieważ nierzadko są to miejsca o dużej wartości historycznej i architektonicznej, podkreślenie ich stylu oraz charakteru pomaga zachować ich autentyczność. Oczywiście styl loftowy można zaadaptować na własne potrzeby i wiele osób tak robi. Oto kilka naszych wskazówek i inspiracji.

Urządzanie salonu w stylu loftowym krok po kroku

Wnętrza loftowe czy też industrialne są w swej istocie dość surowe i szorstkie, ale nie brakuje im przy tym elegancji. Charakteryzują się one przede wszystkim dużą przestrzenią, charakterystyczną dla architektury pofabrycznej, więc stworzenie takiego efektu w niewielkim mieszkaniu w bloku może być trudne, choć nie niemożliwe. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na małym metrażu nie uda się w pełni odtworzyć ducha tej estetyki. Jest to łatwiejsze, gdy ma się mieszkanie w starej kamienicy, gdzie wysokie sufity i duże okna są raczej standardem. 

Ale do rzeczy. Styl loftowy można określić w kilku prostych słowach: metal, cegła, drewno i beton. Ich surowość najlepiej oddają to, czym ta estetyka jest i jakich efektów można się po niej spodziewać. Trudno powiedzieć o loftowym salonie, że jest przytulny, choć oczywiście można wprowadzić dodatki, które nieco uładzą jego szorstki charakter, ale wtedy aranżacja nie będzie już tak autentyczna. Na tyle, na ile to możliwe, powinno się zadbać także o to, by przestrzeń loftowa miała otwarty charakter – przejścia pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami powinny być szerokie i tam, gdzie się da, warto zrezygnować z drzwi. Ewentualnie można pokusić się o wstawienie przeszkleń z czarnymi ramkami, które są dla stylu loftowego bardzo charakterystyczne i pomocne w ustalaniu rozkładu mieszkania.

Na jakie dodatki warto postawić, urządzając salon w stylu loftowym?

W urządzaniu salonu loftowego obowiązuje jedna główna zasada: im bardziej minimalistycznie, tym lepiej. Meble powinny wyglądać niczym żywcem wyjęte z magazynu. Świetnym wyborem będą drewniane półki na metalowym stelażu oraz utrzymane w podobnym charakterze regały. Wystrój warto uzupełnić o drewniane, metalowe bądź szklane kwietniki oraz industrialne lampy, z odsłoniętymi kablami i żarówkami. Jeśli chodzi o stolik kawowy, to sprawdzą się na pewno modele z blatem o betonowym wykończeniu. 

Salon to mimo wszystko salon – pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku. Aby zatem można się w nim było zrelaksować po długim dniu w pracy i stworzyć przestrzeń przyjazną życiu rodzinnemu, dobrze jest wstawić do niego wygodną, przestronna kanapę albo narożnik z miękkim siedziskiem i oparciem. Będą one dopełniać całość pod warunkiem, że postawimy na meble w odpowiedniej kolorystyce. Najlepiej sprawdzą się meble wypoczynkowe w odcieniach szarości.

Jak zatem widać, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by wyczarować w swoim salonie prawdziwie industrialną przestrzeń. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl