Zalety olejowosku

Zalety olejowosku

Olejowosk - najlepsza ochrona mebli drewnianych

Drewniane meble, aby mogły cieszyć nas swoim wspaniałym i szlachetnym wyglądem, wymagają odpowiedniego wykończenia i starannej konserwacji. Zabezpieczenie tego surowca odpowiednimi preparatami jest sprawą kluczową dla zapewnienia im trwałości i odporności na wpływ różnych szkodliwych czynników. Olejowosk to jeden z tych produktów, dzięki którym piękno drewna można zachować na dłużej.

Czym jest olejowosk i jakie są jego zalety?

Olejowosk to – jak sama nazwa wskazuje – mieszanina oleju i wosku. Ten preparat pełni jednocześnie funkcje ochronne i pielęgnacyjne. Olej przenika głęboko w strukturę drewna oraz zabezpiecza jego wewnętrzną strukturę. Z kolei wosk po zastygnięciu tworzy na powierzchni drewna trwałą powłokę, która jest zupełnie niewidoczna, za to skutecznie chroni je przed przenikaniem wody i różnych zanieczyszczeń, zapewniając mu jednocześnie odpowiednią cyrkulację powietrza. Drewno zabezpieczone olejowoskiem nadal może „oddychać”. Co ważne, olejowosk – ponieważ jest preparatem o naturalnym składzie -  jest absolutnie bezpieczny dla naszego zdrowia. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że wykorzystuje się go również do konserwacji drewnianych zabawek dla dzieci. 

Jakie właściwości mają meble zabezpieczone olejowoskiem?

Bardzo wiele argumentów przemawia za tym, by do zabezpieczania drewna wykorzystywać olejowosk. Choć surowe drewno jest przepiękne, to jednak w użytkowaniu okazuje się mało praktyczne – szybko się zużywa, a na jego powierzchni mogą powstawać „zadziory” uniemożliwiające komfortowe korzystanie z mebli. Ten surowiec koniecznie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia – w przeciwnym wypadku może pełnić jedynie funkcje dekoracyjne, a nie użytkowe.

Meble pokryte warstwą olejowosku nie elektryzują się, co oznacza, że przyciągają mniej kurzu a drobinki, które na nich osiadają, są mniej widoczne. Olejowosk podkreśla naturalne piękno rysunku drewna i podbija jego kolor. Istotne jest także to, że ten preparat nie powoduje, że powierzchnia mebla staje się śliska. Olejowosk pomaga także ograniczyć ryzyko powstania zarysowań i innych drobnych uszkodzeń na meblach. Jeśli jednak takowe powstaną – np. w wyniku upuszczenia na mebel dużego naczynia albo innego ciężkiego przedmiotu – wystarczy pokryć zniszczony fragment warstwą preparatu. Nie ma potrzeby cyklinowania całej powierzchni. 

Co jeszcze warto wiedzieć o olejowosku?

Aby olejowosk mógł chronić powierzchnię należy nakładać go regularnie w zależności od intensywności użytkowania mebla. Nie powinno się dopuszczać do kontaktu mebla z wodą kiedy powłoka jest już zużyta. Jeśli już się tak zdarzy i gdy np. niechcący wylejemy jakiś płyn na swój stolik czy komodę, trzeba jak najszybciej wytrzeć drewno do sucha, aby ograniczyć ryzyko powstania plam i przebarwień. 

Jak widać, stosowanie olejowosku do zabezpieczania drewna ma same zalety. Preparat doskonale spełnia swoje funkcje, a proste zabiegi konserwacyjne pomagają maksymalnie przedłużyć jego trwałość. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium