O czym należy pamiętać przy codziennym użytkowaniu mebli drewnianych ?
Meble z litego drewna są produktem wykonanym z materiałów naturalnych, przez co pozwalają bezpośrednio obcować z naturą, a przy tym nadają wnętrzu wyjątkowy charakter. Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowają swój pierwotny wygląd na długie lata.
Najważniejsze zasady dotyczące pielęgnacji mebli drewnianych:
- drewno nie lubi płynów - unikaj bezpośredniego kontaktu mebla z wodą, wilgotne / mokre powierzchnie wycieraj do sucha;
- wilgotność powietrza i temperatura - staraj się przechowywać meble w pomieszczeniu, w którym temperatura oscyluje między 18 a 23 stopnie Celsjusza, a wilgotność powietrza jest na poziomie 50-60%. Meble nie powinny być narażone na bezpośrednie i intensywne działania promieni słonecznych, należy trzymać je również w minimalnej odległości 50 cm od źródeł ciepła np. grzejnika;
- gdy stawiasz na blacie gorące naczynia używaj podkładek;
- regularnie czyść i impregnuj meble.
Czyszczenie:
Meble olejowane: Należy czyścić miękką i wilgotną szmatką. W przypadku większych zabrudzeń i zarysowań możemy przeszlifować blat papierem ściernym o gramaturze min. 180 (szlifujemy tak długo, aż powierzchnia będzie idealnie równa). Następnie należy dokładnie go wyczyścić i ponownie zaolejować.
Meble lakierowane: Należy używać środków przeznaczonych specjalnie do czyszczenia drewna, preparat należy nanieść bezpośrednio na ściereczkę.
Konserwacja:
Meble Olejowane, Olejowoskowane:
Meble pokryte naturalnymi olejami uwydatniają charakter drewna, wydobywają z niego całe piękno, a odpowiednio czyszczone i impregnowane służą latami. Zaleca się, aby powtarzać zabieg olejowania co 6 miesięcy lub częściej w zależności od warunków i intensywności eksploatacji mebli. Do impregnacji polecamy olejowoski - olej wnika głęboko w strukturę drewna zabezpieczając je od środka, a wosk tworzy delikatną warstwę ochronną na powierzchni mebla.
Impregnat należy nanosić bawełnianą szmatką lub pędzlem na powierzchnię mebla. Preparat należy rozprowadzić w sposób równomierny. Należy pamiętać, że tego typu czynność ze względu na intensywny zapach należy wykonywać w pomieszczeniach dobrze wentylowanych, a czas schnięcia to min. 10 godzin (zgodnie z zaleceniami producenta).